Dieta czy ćwiczenia - kobieta i zdrowy styl życia
| |

Zdrowe odżywianie czy ruch – co jest ważniejsze?

W jednym narożniku staje zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta, w drugim – aktywność fizyczna. Kto wygra? Domyślamy się, że walka będzie wyrównana, tak więc – aby było sprawiedliwej – dzielimy ją na kilka rund, a w każdej z nich zawodnicy mają do osiągnięcia inny cel. Bo tak samo jest w życiu. Nie możesz odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest ważniejsze, czy zdrowe odżywianie czy ruch, dopóki nie określisz, do czego właściwie dążysz.

Zanim zaczniesz działać, ustal swój cel. Zastanów się nad tym, dlaczego właściwie chcesz zmienić swój tryb życia. Być może przygotowujesz się właśnie do sezonu letniego i zamierzasz zrzucić jeszcze kilka kilo, aby zmieścić się w swój ulubiony strój, a być może chcesz po prostu zadbać o swoje zdrowie, które ostatnio coraz bardziej szwankuje. Najpierw – cel, potem – plan działania. Trzymaj się tej zasady, a osiągniesz wszystko to, co sobie założysz!

Gdy twoim celem jest… ODCHUDZANIE

Zwycięzca: DIETA

Mieszanka owoców (truskawki, kiwi, winogrona, maliny) w miseczkach.
Owoce mają dużo błonnika i przyspieszają metabolizm.

Nie da się ukryć, że to właśnie chęć zgubienia zbędnych kilogramów dla większości osób jest największą motywacją do zmiany stylu życia. A możesz przepalać setki kalorii na siłowni, ale bez dobrej diety i tak niewiele zdziałasz, jeżeli okaże się, że summa summarum twój końcowy bilans kaloryczny jest dodatni. Masz zamiar schudnąć? Musisz więc zacząć zwracać uwagę na to, co jesz i ile tego jesz. Do redukcji wagi niezbędny jest deficyt kaloryczny. Osiągasz go w momencie, gdy dostarczasz organizmowi mniej energii (kalorii) niż ten rzeczywiście potrzebuje.

Jak więc wejść na taki deficyt? Na sam początek ustal swoją CPM (całkowitą przemianę materii, czyli podstawowa przemiana materii pomnożona przez współczynnik aktywności fizycznej), korzystając z wygodnego w użyciu internetowego kalkulatora, a następnie od uzyskanej wartości odejmij na początek ok. 10%. Waga znów stanęła w miejscu? Tak może się stać po utracie części kilogramów. W takim wypadku raz jeszcze wylicz CPM i tym razem odejmij od uzyskanej wartości 15% (nigdy nie wchodź jednak na większy deficyt, aby nie dopuścić do efektu jo-jo).

Dietę mogą ułatwić specjalne suplementy diety na odchudzanie, które pomagają osiągnąć deficyt kaloryczny chociażby poprzez zmniejszanie apetytu. Nie bój się z nich skorzystać. Jeżeli nie masz pewności co do tego, po jaki preparat warto by było sięgnąć, zapoznaj się z naszymi artykułami na temat działania najpopularniejszych i skutecznych środków na odchudzanie:

  1. BurnRizer skład – analiza. Czy to może zadziałać?
  2. Moring Slim skład – analiza. Czy to może zadziałać?

Trening pomaga w wygenerowaniu deficytu kalorycznego

Naszym celem nie jest jednak zniechęcenie cię do aktywności fizycznej. Sport jest super! Ruch pomaga generować deficyt kaloryczny, bo zwiększa wydatek energetyczny i też przyspiesza przemianę materii. Najlepszy pod tym względem jest trening siłowy. Nawet jeśli nie zamierzasz zapisywać się na siłownię, zawsze możesz kupić sobie komplet hantli i trenować w domu – filmików z gotowymi treningami na Youtubie znajdziesz całe mnóstwo, nic tylko korzystać!

Gdy twoim celem jest.. ROZBUDOWA SYLWETKI

Zwycięzca: TRENING

Akcesoria do ćwiczeń - hantle, mini bandy, stanik sportowy, buty
Atrakcyjny zestaw treningowy to dodatkowa motywacja do ćwiczeń.

W tym przypadku odpowiedź nie była jednak wcale aż tak oczywista. Zdrowe odżywianie czy ruch – co ważniejsze w przypadku rozbudowywania masy mięśniowej? I jedno, i drugie, ale jednak odpowiednio zaplanowane treningi będą tutaj priorytetem. Możesz wejść na dodatni bilans kaloryczny i wyraźnie zwiększyć ilość białka w diecie, jednakże bez ćwiczeń zbudujesz wyłącznie kolejne fałdki tłuszczyku, a na pewno nie mięśnie. Aby doszło do hipertrofii, włókna mięśniowe muszą być systematycznie stymulowane, czyli zmuszane do coraz cięższej pracy. Nie możesz więc na każdym treningu trzymać się wyłącznie wybranych ulubionych ćwiczeń, identycznej liczby serii i powtórzeń, a do tego sięgać zawsze po to samo obciążenie. Sumiennie zwiększaj objętość treningową. Możesz to robić np. poprzez dokładanie obciążenia albo zwiększanie ilości powtórzeń w jednej serii.

Teoretycznie mięśnie można też delikatnie nadbudować przy innych dyscyplinach sportowych, jednakże nie da się ukryć, że to trening siłowy najlepiej kształtuje ciało. Zależy ci na muskularnej sylwetce? W takim razie zacznij dźwigać!

Mięśnie muszą mieć z czego się budować

Ćwiczenia siłowe doprowadzają do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, które są akurat czymś wskazanym, bo dzięki nim mięśnie zaczynają się odbudowywać i nadbudowywać – rosną silniejsze i mocniejsze. Do tego wzrostu potrzebne są jednak dodatkowe kalorie i dodatkowa porcja białka. Na „masie” ilość białka w diecie warto czasem zwiększyć nawet do 2 g protein na 1 kg masy ciała. A co z suplementacją? O niej w kontekście treningów pisaliśmy w tekście „Suplementy diety dla sportowców – które warto przyjmować?„. Koniecznie do niego zajrzyj, aby nie wydawać pieniędzy na produkty, które nie są tego warte.

Gdy twoim celem jest: WIĘKSZA ILOŚĆ ENERGII I SIŁY

Zwycięzca: TRENING

Wysportowany mężczyzna ćwiczy z hantlami w pozycji deski.
Trening wzmacnia i ciało, i duszę.

Paradoks? Niekoniecznie. Co działa lepiej na poziom energii – zdrowe odżywianie czy ruch? O dziwo właśnie ćwiczenia. Gdy brakuje sił, czasem naprawdę warto zmusić się do wykonania choćby prostego treningu. Spróbuj, naprawdę. Już po półgodzinnych ćwiczeniach poczujesz się znacznie lepiej niż przed nimi, a energia nagle w magiczny sposób wróci. Pamiętaj jednak, by zachować umiar. Jeżeli naprawdę twoje siły plasują się na poziomie zerowym po całym dniu ciężkiej pracy, zamiast dokładać sobie dwugodzinny trening na siłowni, lepiej wyjdź na trzydziestominutowy spacer i przy okazji zaczerpnij trochę świeżego powietrza, by dotlenić swój mózg. Udowodniono, że taki spacer może zadziałać nawet lepiej niżeli kawa, a przy tym na pewno nie zaburzy snu – wręcz poprawi jego jakość i ułatwi zasypianie.

Nie przeginaj jednak w drugą stronę. Bardzo ciężkie treningi wymagają odpowiednio długiej regeneracji. Po klasycznym „dniu nóg”, w trakcie którego będziesz bić swoje rekordy w przysiadach i martwych ciągach, zasługujesz na przynajmniej dwudniową przerwę. Co nie znaczy, że ta przerwa ma polegać na leżeniu i nic nierobieniu. Regenerację może wręcz wspomóc sesja rozluźniającej jogi połączona z rolowaniem i ćwiczeniami rozciągającymi.

A co z kawą?

Czy kawa dodaje energii? No tak, nie ma co się oszukiwać, jednak ten efekt bywa chwilowy, a z kawą łatwo też można przegiąć. Naprawdę czasem lepiej odpuścić sobie trzecią z rzędu filiżankę małej czarnej. Bardzo duże dawki kofeiny będą zaburzać sen, co z kolei przełoży się na niższy poziom energii w następnym dniu.

Zdrowe odżywianie czy ruch – podsumowanie

Teraz wiesz, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co będzie lepsze – zdrowe odżywianie czy ruch – gdyż zależy to od twojego celu. Mimo wszystko zawsze, absolutnie w każdym przypadku, najlepiej będzie, jeżeli zdecydujesz się na połączenie diety z ćwiczeniami. Musisz dbać o siebie w sposób holistyczny. Jednoczesne zastosowanie diety i ćwiczeń to najlepsza droga do sukcesu niemalże w każdej sferze związanej ze zdrowiem, wyglądem oraz samopoczuciem.

Similar Posts