Kobieta tańczy i śmieje się na świeżym powietrzu w koszulce zumba.
|

Pora na lato – pora na ruch! Jak ćwiczyć żeby schudnąć?

Latem, z uwagi na intensywniejsze działanie słońca, cieszymy się zwiększoną produkcją witaminy D, która momentalnie sprawia, że nasze ciała funkcjonują dużo lepiej. Zaczynasz odczuwać wtedy naturalną potrzebę ruchu. A ten czas warto wykorzystać właśnie do polubienia się z aktywnością fizyczną! Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Jest na to kilka fajnych i skutecznych patentów, które w tym tekście dokładnie sobie omówimy.

Eksperci nie boją się już mówić głośno o tym, że nasze społeczeństwo tyje coraz bardziej. Przeciętny Polak rozpoczyna dzień od szybkiej kawki, potem dojeżdża samochodem do pracy, a gdy z niej wraca, na ogół osiada na kanapie i nieraz pozostaje na niej już do późnego wieczora, by później zająć się jeszcze ewentualnie jakimiś dodatkowymi zobowiązaniami zawodowymi czy domowymi obowiązkami. I to tyle. A gdzie tu miejsce na jakąkolwiek aktywność fizyczną na świeżym powietrzu albo po prostu domowe ćwiczenia? Wbrew pozorom nie trzeba dysponować nie wiadomo jaką ilością wolnego czasu, by o siebie zadbać. Zaprzyjaźnij się ze sportem! Dzięki poniższym metodom to naprawdę może się udać.

1 – Zacznij od… LICZENIA KROKÓW

To rewelacyjny sposób na zapewnienie sobie minimalnej porcji ruchu w ciągu dnia. Odpowiedzią na pytanie, jak ćwiczyć żeby schudnąć, nie są wcale ciężkie siłowe treningi czy męczące biegi. Spacery bywają dużo istotniejsze i efektywniejsze. Więcej kalorii przepalisz, jeżeli codziennie zrobisz te 10 tysięcy kroków niżeli w przypadku wykonywania jednego siłowego treningu w tygodniu przy minimalnej aktywności w ciągu pozostałej części tygodnia. Rób więc te 10 tysięcy kroków. Pilnuj, by osiągać ten pułap każdego dnia, aby sumiennie pracować nad swoją sylwetką. Efekty przyjdą bardzo szybko.

Postępy możesz kontrolować przy pomocy specjalnych opasek lub inteligentnych zegarków albo nawet darmowych aplikacji do pobrania na smartfona, które będą zliczać kroki za ciebie. Kroki naliczają się zarówno przy typowym spacerowaniu, jak i podczas wykonywania innych aktywności – przy tańczeniu, zabawie z dziećmi albo nawet odkurzaniu. Jeżeli chcesz, w trakcie spacerowania na świeżym powietrzu możesz też skorzystać z dodatkowych kijków i zacząć praktykować nordic walking, który przy okazji wzmocni twoje górne partie ciała – głównie plecy i ramiona.

2 – Znajdź aktywność, którą POLUBISZ

Jeżeli postanowisz, że od tej pory będziesz codziennie chodzić na siłownię, mimo iż podnoszenie ciężarów w aurze potu i ciemnych piwniczek totalnie cię nie kręci, maksymalnie po dwóch tygodniach dasz sobie z tym spokój i powrócisz do spędzania wolnego czasu przed telewizorem (no chyba, że jesteś masochistą i lubisz robić różne rzeczy wbrew sobie). A po co do czegokolwiek się zmuszać? Taka porażka tylko zniechęci cię do praktykowania aktywności w przyszłości i stanie się potwierdzeniem tego, że sport nie jest dla ciebie – przynajmniej w twojej głowie, bo oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą. Zamiast przeglądać wątki o tym, jak ćwiczyć żeby schudnąć 10 kg forum i szukać specjalnych dyscyplin przepalających największe ilości kalorii, pomyśl, jaki sport byś wybrał, gdyby każdy w taki sam sposób wpływał na ciało.

Wybór dokonany? W takim razie to jest właśnie ta aktywność, którą powinieneś praktykować. Do wyboru masz setki różnych dyscyplin. Możesz uprawiać sztuki walki, ćwiczyć jogę w domowym zaciszu, zapisać się na siłownię albo namówić znajomych do wspólnej gry w piłkę nożną czy siatkówkę. Aktywność warto też zmieniać. Skoro ćwiczysz amatorsko, skorzystaj z tej szansy i regularnie testuj się w nowych dyscyplinach. A nóż widelec w ten sposób odkryjesz swoją prawdziwą sportową pasję.

3 – Spalaj kalorie BEZ WYSIŁKU

Jak ćwiczyć żeby schudnąć - wystarczy sprzątać.
Kalorie spalasz nawet podczas mycia luster!

Kalorie można skutecznie przepalać nie tylko podczas klasycznych treningów. W rzeczywistości każda aktywność, która zmusza ciało do nieco cięższej pracy, potrafi wykazać się działaniem odchudzającym, ponieważ zużytkowuje energię pochodzącą nie tylko z jedzenia, ale też i z nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Kalorie spalasz nawet przy sprzątaniu (sprawdź sobie, ile dokładnie)! Zamiast oddelegowywać tę pracę innym, sam zajmij się polerowaniem okien, odkurzaniem czy zwykłym myciem naczyń. Staraj się wykonywać te czynności w sposób energiczny. Podczas mycia naczyń możesz dodatkowo wspinać się na palce i napinać łydki, a przy prasowaniu robić wymachy nogami w obie strony. Jeżeli na zakupy zawsze jeździsz autem, zacznij chodzić na nie na piechotę i wymęcz trochę ciało, dźwigając siatki z produktami aż do samego domu. No i koniecznie zrezygnuj z windy! Od tej pory schody powinny zostać twoim najlepszym przyjacielem.

4 – W GRUPIE RAŹNIEJ – namów do ćwiczeń kogoś bliskiego

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Przede wszystkim trzeba ćwiczyć regularnie, a do tego potrzebna jest solidna dawka motywacji, którą możesz uzyskać od… bliskiej ci osoby. Po co męczyć się się samemu, skoro dużo przyjemniej można się wypacać w towarzystwie znajomych, przyjaciół czy rodziny! Na pewno bez trudu znajdziesz w swoim otoczeniu kogoś takiego, kogo uda ci się namówić do wspólnych ćwiczeń. Razem będziecie się motywować. Wspólnie zaczniecie testować swoje możliwości w różnych nowych dyscyplinach. Jeżeli natomiast chcesz ćwiczyć razem z dziećmi, koniecznie wybierz jakąś aktywność na świeżym powietrzu (np. jazdę na rowerze albo grę w paletki), która przy okazji dotleni wasze organizmy i znakomicie wpłynie na rozwój maluchów.

Brakuje ci kompana? Nic straconego. W takim razie zapisz się na siłownię, do klubu jogi albo jeszcze innego miejsca przeznaczonego do uprawiania sportu. Osoby, które regularnie ćwiczą, zwykle są bardzo przyjaźnie nastawione do innych. W takich placówkach dość szybko nawiązuje się nowe znajomości, a nierzadko są one początkiem przyjaźni na lata!

5 – Próbuj robić coś KAŻDEGO DNIA

Cokolwiek. Naprawdę nie musi to być nic wielkiego. Nawet jeśli w danym dniu musisz tyrać przez kilkanaście długich godzin w biurze, postaraj się przynajmniej przez 1/4 tego czasu pracować… na stojąco. O dziwo da się to zrobić. Teraz w sklepach bez trudu można już dostać specjalne biurka przeznaczone do pracy w pozycji stojącej. Być może jest to dobry moment na to, by porozmawiać na ich temat z szefem i wytłumaczyć mu, na czym to polega, a zaraz potem zachęcić go do zastosowania takiego rozwiązania – wbrew pozorom właściciele firm obecnie starają się dbać o kondycję fizyczną swoich pracowników, bo wiedzą dobrze o tym, że ma ona bezpośredni wpływ na sprawność umysłową i wydajność przy pracy. A jeśli działasz na własną rękę w domu, sam możesz sprawić sobie prezent w postaci specjalistycznego biurka. Tylko pamiętaj, by rzeczywiście z niego korzystać. Praca na stojąco wydaje się trudna, ale z czasem się przyzwyczaisz.

Jeżeli natomiast wybrałeś dla siebie jakąś konkretną formę aktywności fizycznej, na samym początku próbuj praktykować ją CODZIENNIE. Stwórz swój nowy nawyk. Przy ćwiczeniach systematyczność jest absolutnie najważniejsza. Nawet jeśli początkowo z pewną niechęcią będziesz pochodzić do treningów, już po miesiącu wejdą ci one w krew i nie będziesz w stanie wyobrazić sobie, by w ciągu dnia choć przez krótką chwilę nie poćwiczyć.

6 – Zwróć uwagę na ROZGRZEWKĘ i ROZCIĄGANIE

Kobieta medytuje w pozycji lotosu - technika relaksacyjna.
Joga to doskonały sposób i na spalanie kalorii, i na… relaks.

Każdy trening, nawet ten krótki i polegający na umiarkowanym truchcie, rozpoczynaj od rozgrzewki trwającej od 5 do 15 minut. Najpierw podnieś tętno. Chwilę pobiegaj w miejscu, wykonaj podskoki, pajacyki i wymachy nóg, aż poczujesz, że jest ci cieplej, a twoje serce bije szybciej, a następnie zatrzymaj się i rozgrzej konkretne partie ciała, nad którymi będziesz pracować. Rozgrzewkę zakończ rozciąganiem dynamicznym. Jeżeli zamierzasz ćwiczyć siłowo, zadbaj też o mobilizację wybranych grup mięśniowych. Aby je zaktywizować, powinieneś wykonać sobie kilka prostszych ćwiczeń z mini bandami bądź niewielkim obciążeniem.

Nawet taka zwykła aktywność fizyczna na co dzień jest pewnym obciążeniem dla twojego ciała, dlatego po zakończonym treningu musisz poświęcić chociażby krótką chwilę na uspokojenie oddechu, rozluźnienie się i ogólne wyciszenie, czyli tzw. call down. Dobrym pomysłem będzie też zakończenie ćwiczeń kilkuminutową medytacją – np. w pozycji leżącej. Pozwoli ci ona chwilę odpocząć po treningu i przygotuje cię do następnych wyzwań.

Jak ćwiczyć żeby schudnąć, gdy BRAK MOTYWACJI?

Na pewno dobrze znasz ten problem. Niby od dłuższego czasu planujesz ćwiczyć i niby masz zamiar to robić, ale… No tak po prostu ci się nie chce. Przede wszystkim zmień swoje nastawienie. Nie zakładaj od razu, że będzie bardzo ciężko i że czeka cię maksymalny wysiłek, który ledwo co przeżyjesz, by później odchorowywać go przez kolejne dni czy nawet tygodnie. Szukaj motywacji w różnych miejscach. Znajdź osobę, która będzie cię inspirować. Może być to trener personalny, ale też i koleżanka z pracy, która jeszcze rok temu była osobą otyłą, a teraz zachwyca wszystkich swoją gibkością i sprawnością uzyskanymi wskutek regularnej praktyki jogi. No i pamiętaj, że na czerpanie przyjemności ze sportu przyjdzie jeszcze pora. Nie spiesz się. Początkowo zastąp motywację determinacją. Myśl o tym, dlaczego to robisz, a już nigdy nie odpuścisz sobie żadnego zaplanowanego treningu. Ćwiczenia naprawdę mogą stać się przyjemnością. Daj im na to szansę.

Podsumowanie

Oczywiście w tym tekście skupiliśmy się głównie na odchudzaniu poprzez praktykowanie aktywności fizycznej. Wiesz już, jak ćwiczyć żeby schudnąć, jednakże nie powinieneś pokładać całej wiary w sam sport. Spróbuj też zainteresować się nieco bardziej swoją codzienną dietą. Zmodyfikuj ją w taki sposób, by była zdrowsza, dostarczała ci dobrych składników odżywczych i składała się z mniejszej ilości kalorii. Jeżeli to wciąż dla ciebie za mało, wypróbuj skuteczne suplementy diety na odchudzanie. Możesz ich poszukać w naszych recenzjach suplementów. Ze swojej strony polecamy m.in. preparat BURNRIZER (spalacz tłuszczyku). To środek, który wielu osobom pomógł już schudnąć.

Similar Posts