Kobieta w turbanie na głowie śmieje się

Objawy ketozy – 7 najważniejszych sygnałów, że to JUŻ!

Tydzień diety ketogenicznej już za tobą? A może i nawet dwa tygodnie, w trakcie których dodatkowo wspomagałeś się tabletkami KetoGuru lub innym podobnym specyfikiem. Tylko skąd masz wiedzieć, czy już udało ci się osiągnąć stan ketozy? Czy istnieją jakieś objawy ketozy?

Oczywiście istnieją, bo gdyby nie istniały, każdy kto przeszedłby na dietę keto, musiałby regularnie wykonywać sobie jakieś specjalistyczne keto testy, by upewnić się w tym, że w tej ketozie rzeczywiście jest. Na szczęście można łatwiej to sprawdzić. Zacznij po prostu zwracać uwagę na różne sygnały, które twój organizm bez przerwy ci wysyła. Jeżeli poniżej opisane symptomy występują u ciebie, oznacza to, że twoja adaptacja przebiega prawidłowo, a ty możesz zacząć odczuwać wszystkie pozytywne skutki bycia w ketozie.

1 – więcej energii

Dieta ketogeniczna prawie nigdy nie jest prosta i przyjemna od samego początku. Zanim osiągniesz stan ketozy, możesz przejść przez pewien dziwny okres, nazywany kolokwialnie „keto grypą”. A czym ta keto grypa jest? Jej objawy przypominają zwykłą grypę. Odczuwasz zmęczenie, jest ci zimno, masz dreszcze, a do tego wszystkiego możesz mieć problemy z bólem i zawrotami głowy. To wszystko jednak minie. A moment zakończenia keto grypy to moment osiągnięcia pełnego stanu ketozy i kolejnych niezwykłych zmian w organizmie.

Gdy już przetrwasz keto grypę, twój organizm nauczy się perfekcyjnie wykorzystywać ketony jako paliwa. Możesz odczuć ten stan jako nagły przypływ energii. Zupełnie innej energii od tej, z którą miałeś do czynienia dotychczas. Na ogół tej energii jest po prostu dużo więcej niżeli przed przejściem na dietę ketogeniczną czy w ogóle kiedykolwiek w życiu. Masz siłę na ćwiczenia, pracę umysłową, zajmowanie się domem i… ciągle ci mało! Oczywiście to, jak te objawy ketozy będą odczuwalne, zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Niczego nie zakładaj, a po prostu obserwuj swoje reakcje.

2 – utrata wagi

objawy ketozy - utrata wagi
Chudnięcie to efekt uboczny diety keto.

W pierwszych tygodniach diety keto organizm pozbywa się węglowodanowych zapasów. Na bieżąco je zużywa, w ten sposób robiąc miejsce dla produkcji ketonów. Utrata wagi w tym przypadku powodowana jest głównie przez utratę wody. Nawet nie masz pojęcia, jak duże jej ilości potrafią nagromadzić się w organizmie podczas stosowania „normalnej” diety, zwłaszcza gdy jest ona bogata w węglowodany. 1 gram węglowodanów wiąże mniej więcej 3 g wody, dlatego logicznym następstwem ograniczenia podaży węglowodanów będzie usunięcie nagromadzonej wody.

Proces ten nierzadko trwa nawet i kilka tygodni, a u niektórych i kilka miesięcy. To wszystko zależy od tego, ile tej wody rzeczywiście jest w twoim organizmie. Spadek wagi na samym początku ketozy jest najbardziej gwałtowny i imponujący, jednakże nawet później na ketozie łatwiej ci będzie przeprowadzić skuteczne odchudzanie niżeli na zwykłej diecie węglowodanowej.

Uwaga!

Wraz z wodą  twój organizm pozbywa się ważnych dla niego elektrolitów. Jeżeli więc te straty wody są naprawdę duże i widzisz, że twoja waga cały czas mocno spada, na tym etapie staraj się uzupełniać ewentualne niedobory. Sięgaj po suplementy diety. Najlepsze będą te z dodatkiem soli, potasu i magnezu.

Niektórzy radzą, by do wody dodawać po prostu szczyptę soli himalajskiej, jednakże choć zawiera ona aż 84 minerały, nie jesteś w stanie przyswoić ich w wystarczającej ilości wraz z taką solą. Z tego powodu suplementacja zdaje się być lepszym pomysłem (ale oczywiście decyzja należy do ciebie).

3 – zmniejszone uczucie głodu

Na ten efekt chyba wszyscy zawsze czekają! I większość się go doczekuje, co potwierdzają objawy ketozy forum, czyli informacje z pierwszej ręki – brane od osób, które rzeczywiście przeszły na ketozę. Chcesz schudnąć? Nareszcie możesz to zrobić w sposób naturalny i to nawet specjalnie się o to nie starając. Brzmi jak cud, ale taka jest prawda. Potwierdzają to nawet wybrane badania naukowe o diecie ketogenicznej. Produkowane przez organizm ciała ketonowe – zwłaszcza beta hydroksymaślan – sprawiają że hormony głodu (grelina) po prostu przestają być wydzielane, a na pewno nie są wydzielane w tak dużych ilościach jak dotychczas.

Efekt? Po prostu przestajesz czuć głód. Osiągnięta ketoza sprawia też, że organizm momentalnie odzwyczaja się od cukru i naturalnie przestaje się go domagać. Tracisz więc ochotę na słodycze. Nie musisz już odmawiać sobie czekoladek czy ciasteczek. Ty po prostu nie chcesz ich jeść! Energię czerpiesz niemalże z samego tłuszczu i on w zupełności ci wystarcza.

4 – zdrowy sen

Kobieta śpi obok telefonu
Dobry sen to lepsze życie.

I dobry, naprawdę niezwykle przyjemny sen, który sprawia, że nareszcie możesz codziennie budzić się wypoczęty. Do tego trzeba jednak dojść. W trakcie wchodzenia w stan ketozy, podczas wstępnej adaptacji ten sen na pewno będzie inny, ale w negatywnym tego słowa znaczeniu – możesz mieć problemy z zasypianiem i ciągłym budzeniem się w ciągu nocy. Te nieprzyjemne objawy ketozy szybko jednak znikną, gdy organizm w pełni przestawi się na nowy dla niego szlak metaboliczny.

Sen z dnia na dzień będzie stawał się coraz lepszy. Ostatecznie dojdziesz do momentu, w którym twój zegar biologiczny sam naturalnie się unormuje i będzie wyznaczać twoje pory na pracę i odpoczynek, bez pomocy wyjącego budzika. Nie będziesz już w stanie przesiadywać przed telewizorem do drugiej czy trzeciej w nocy. Objawy ketozy forum wskazują na to, że wiele osób po wejściu w stan ketozy już koło 22 zaczyna odczuwać zmęczenie i dzięki temu wcześniej kładzie się do łóżka. Wiąże się to bezpośrednio z wcześniejszymi i spokojniejszymi pobudkami. Bardzo możliwe, że będziesz spać mniej niż wcześniej, a i tak zdołasz bardziej się wysypiać! Przy okazji zyskasz dodatkowe godziny życia. Chyba jest to solidny dowód na to, że zalety diety ketogenicznej są wspaniałe.

5 – klarowny umysł

Zatrzymaj się na moment. Przypomnij sobie, jak wyglądał twój standardowy dzień pracy, gdy jeszcze żywiłeś się głównie węglowodanami. Zapewne były to ciągłe wzgórza i doliny. Tuż po solidnym śniadaniu łapałeś nagły zjazd energii, by potem jakoś tam dotrwać do popołudnia, zjeść kolejny posiłek i znowu zetknąć się z nagłym zmęczeniem. I tak w kółko. Teraz natomiast twój poziom sił umysłowych zostanie ustabilizowany i utrzyma się na stałym, oczywiście wysokim poziomie. Istnieje coś takiego jak ketoza zmęczenie, ale ono mija wraz z zakończeniem adaptacji. Wtedy zaczynasz czuć, że twój umysł funkcjonuje na jakimś innym poziomie. W końcu w pełni wykorzystujesz swoje możliwości.

Poprawie ulega twoja koncentracja. Szybciej zapamiętujesz nowe pojęcia i po prostu szybciej się uczysz, a nauka przychodzi ci jak gdyby łatwiej. Oczywiście to nie działa tak, że nagle stajesz się drugim Einsteinem, ale dostrzegasz wyraźną różnicę między tym, co było, a jest teraz. Twój umysł staje się czysty i klarowny, więc możesz efektywniej się nim posługiwać. Ten objaw ketozy będzie szczególnie mocno dostrzegalny dla osób, które na co dzień pracują właśnie umysłowo albo wciąż jeszcze się uczą.

6 – zmiany trawienne

Ból brzucha, problemy trawienne
Metabolizm wpływa i na zdrowie, i na samopoczucie.

Tak drastyczna zmiana sposobu żywienia zawsze jest dużym szokiem dla organizmu. Jest to szczególnie duży szok dla układu metabolicznego, który nagle musi zacząć radzić sobie z trawieniem olbrzymiej ilości tłuszczu, do czego nie jest przyzwyczajony. Może zareagować na to w różnoraki sposób:

  • Biegunkami – powodowanymi przez wspomnianą już, zmaksymalizowaną utratę wody. Biegunka na ketozie wynika też często ze zwiększenia spożycia tłuszczu, a wtedy staje się biegunką tłuszczową, wywoływaną przez zaburzone trawienie tego makroskładnika. Co możesz z tym zrobić? Najlepiej po prostu to przeczekać. Biegunki na ketozie zwykle szybko i samoistnie mijają.
  • Zaparciami – przytrafiającymi się jeszcze częściej od biegunek. Zaparcia na ketozie powodowane są natomiast głównie przez niedostateczną podaż błonnika pokarmowego. Zanim jednak sięgniesz po zawierające go suplementy diety, spróbuj pić więcej wody i do każdego posiłku dodawaj zielone warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Zwiększ poziom aktywności w ciągu dnia, czyli po prostu więcej się ruszaj. Jeżeli i to nie pomoże, rzeczywiście możesz pomyśleć o suplementacji błonnika.

A może również stać się tak, że twój organizm nie zareaguje w żaden z wyżej wymienionych sposobów i nie dostrzeżesz żadnych zmian w sposobie trawienia pokarmów. Czy to źle? W żadnym wypadku! Jeżeli nie występują u ciebie ani biegunki, ani zaparcia, jest to tylko powód do radości i oznaka tego, że twój organizm znakomicie radzi sobie na diecie ketogenicznej.

7 – kiepski oddech

Szósty objaw ketozy nie był jakiś szczególnie przyjemny i podobnie będzie z tym ostatnim. Ketoza daje cudowne korzyści, ale ma też mniej przyjazne strony, o których trzeba mówić, by dla nikogo nie były one zaskoczeniem. Nie dziw się więc, jeżeli po przejściu na ketozę zaczniesz mieć problemy z nieświeżym oddechem. Wyróżniamy sobie trzy podstawowe typy ciał ketonowych: beta hydroksymaślan, acetooctan oraz aceton i to właśnie ten trzeci z nich odpowiada za nieprzyjemną zmianę oddechu.

Aceton traktowany jest przez organizm jak produkt uboczny. Nie można przetworzyć go w energię, więc trzeba się go pozbyć – wraz z moczem oraz niestety oddechem. Pod jego wpływem oddech robi się właśnie taki „acetonowy”. Niektórzy nazywają go również oddechem owocowym (z uwagi na jego podobieństwo do zapachu fermentowanych owoców) albo oddechem keto. Z czasem jednak ten problem powinien zniknąć samoistnie. Gdy produkcja ketonów stanie się dla organizmu czymś naturalnym, aceton w oddechu przestanie być odczuwalny. Dbaj też po prostu o higienę jamy ustnej, by zwiększyć swój komfort. Możesz zawsze nosić przy sobie miętowe gumy do żucia. Korzystaj z nich po każdym posiłku.


Objawy ketozy – podsumowanie

Jeżeli jednak dalej nie masz stu procentowej pewności, że osiągnąłeś pożądany stan, zawsze możesz wykonać sobie prosty test na ketoze. Polega on na oddaniu moczu na specjalny paseczek, z pomocą którego sprawdza się, ile ketonów jest usuwanych przez organizm. Jeszcze więcej informacji dostarcza pomiar ciał ketonowych z krwi. W takie badania naprawdę warto zainwestować, jeżeli na poważnie podchodzi się do tematu.

Similar Posts