Zdrowe śniadanie - kanapki ciemne pieczywo i pasta + różne owoce + kawa

Obalamy mity dietetyczne: CZY DIETA MUSI BYĆ DROGA?

Świat nowoczesnej dietetyki krąży teraz wokół superfoods. Media subtelnie sugerują, że bez tych wszystkich nasion chia, jagód goji, spiruliny, kaszy quinoa czy jeszcze innych wynalazków po prostu nie da się chudnąć, a przynajmniej będzie to bardzo trudne. A to wszystko kosztuje. Na tyle dużo, że człowiek ostatecznie dochodzi do wniosku, iż nie stać go na to, by być szczupłym i zdrowym. Czy dieta musi być droga? Odpowiedź jest tylko jedna: NIE MUSI! Dziś obalimy sobie ten mit i pokażemy, że każdy – niezależnie od stanu swojego portfela – może pięknie chudnąć.

Tym wpisem rozpoczynamy zarazem nową serię wpisów na naszej stronie Kraina Supli, w której będziemy obalać największe mity dietetyczne. Najpierw na tapet weźmiemy sobie koszty diety, bo niestety często to właśnie z obawy o nie ludzie nawet nie chcą podejmować prób zbijania wagi. Udowodnimy, że prosta tania dieta odchudzająca jest czymś realnym.

Za co płaci osoba, która chce się odchudzać?

Przeciętny człowiek podchodzi do odchudzania od złej strony. Kompletnie nie wierzy we własne siły i z góry zakłada, że nie schudnie bez pewnych wspomagaczy czy wsparcia innych osób. No i niestety w konsekwencji płaci dużo więcej niż rzeczywiście musi. Podczas odchudzania pieniądze idą na:

  • konsultacje u dietetyków
  • badania lekarskie
  • gotowe rozpiski żywieniowe
  • karnety na siłownię/do klubów fitness
  • sprzęt i modne ubrania sportowe
  • suplementy diety na odchudzanie
  • superfoods (super żywność)

Oczywiście nie jest tak, że z powyższych elementów nie warto w ogóle korzystać, ale chodzi o to, że wejście w ich posiadanie nie jest warunkiem koniecznym do utraty wagi. Suplementy na odchudzanie potrafią przyspieszyć przemianę materii czy dodać energii do ćwiczeń, jednakże przyjmowane bez żadnej diety nie wywołają żadnych szczególnych efektów, a bez nich też spokojnie można sobie poradzić, choć będzie to po prostu nieco trudniejsze. Nikt też nie musi ćwiczyć w markowych ciuchach znanych marek. Treningi nie muszą być wykonywane na najmodniejsze siłowni. Tyle samo kalorii można przepalić podczas biegu po parku w starym dresie, ile w trakcie biegu na profesjonalnej bieżni w stroju z najnowszej kolekcji Adidasa.

Proste triki na oszczędne odchudzanie

Czy dieta musi być droga? Ano nie, tak samo zresztą jak i całe odchudzanie, włącznie z suplementacją i ćwiczeniami oraz pielęgnacją nie musi wiele kosztować. Mnóstwo rzeczy można sobie zorganizować bądź załatwić zupełnie za darmo. Podpowiadamy, jak to zrobić!

1. Darmowe badania

Badania są bardzo ważne i rzeczywiście od ich wykonania warto rozpocząć całe odchudzanie, aby wiedzieć, na czym się stoi i upewnić się, że nie ma się żadnych przeciwwskazań do przejścia na dietę. Nie trzeba jednak sprawdzać tego prywatnie. Wystarczy pójść do lekarza rodzinnego i powiedzieć o swoich planach związanych z odchudzaniem, aby otrzymać skierowanie na niemalże każdy typ podstawowych badań. To nic nie kosztuje!

2. Tanie konsultacje dietetyczne/jadłospisy

Osoba, która nie ma żadnych poważniejszych chorób, a jedynie chce zrzucić parę kilogramów, śmiało może zrobić to na własną rękę, bez korzystania z drogich konsultacji dietetycznych. Całą niezbędną wiedzę znajdzie w Internecie. Wystarczy tej wiedzy poszukać. Internet aż roi się od informacji na temat tego, jak powinna wyglądać dobra i tania dieta odchudzająca.

Z kolei gotowe rozpiski dietetyczne dla leniwych spokojnie można sobie załatwić za niewielkie pieniądze. W Internecie to koszt jakichś 50-100 zł. Za tę cenę można otrzymać indywidualnie dopasowany jadłospis na cały miesiąc.

3. Stary strój sportowy

O tym już sobie powiedzieliśmy. Strój z najnowszej kolekcji za kilka stówek z nikogo nie zrobi nagle profesjonalnego sportowca, a z kolei świetny sportowiec dalej będzie świetny nawet w legginsach z hipermarketu. Początkowo śmiało można ćwiczyć w starych znoszonych dresach, najzwyklejszym t-shircie i tenisówkach. Na jakościowe, a jednocześnie tanie stroje sportowe warto też polować w lumpeksach, gdzie nieraz można znaleźć rzeczy znanych marek za naprawdę śmieszne pieniądze.

4. Alternatywa dla „prawdziwego” sprzętu

A co ze sprzętem? Zamiast hantli – duże butelki z wodą, a w roli maty – stara karimata lub grubszy koc. Tak naprawdę można też świetnie przetrenować całe ciało bez absolutnie żadnego sprzętu! Wystarczy zacząć biegać, maszerować albo zainteresować się kalisteniką, czyli aktywnością bazującą na wykonywaniu ćwiczeń, w których opór generowany jest przez masę ciała osoby ćwiczącej.

5. Suplementy na odchudzanie

Na naszej stronie nieraz zachęcamy dostosowania różnych suplementów diety na odchudzanie, ale zawsze też zaznaczamy, że nie są one czymś niezbędnym do utraty wagi. Raczej nie warto ich też kupować na samym początku przygody z odchudzaniem. Najpierw warto zaufać samej niskokalorycznej diecie połączonej z ćwiczeniami fizycznymi, a dopiero gdy ta mieszanka przestanie przynosić efekty i waga stanie w miejscu, można będzie rozważyć inwestycję w dodatkowy skuteczny środek na odchudzanie, czyli np. jakieś tabletki podkręcające metabolizm.

Czy dieta musi być droga?

A co z kosztami samej diety? Za średnie opakowanie odchudzającej spiruliny w proszku trzeba przecież dać nawet i czterdzieści złotych. Maleńki słoik pasty z nerkowców to przynajmniej trzydzieści złotych, a zielona kawa potrafi być i dziesięciokrotnie droższa od tej palonej! Skąd brać na to wszystko pieniądze? Ano nie trzeba tego w ogóle robić, bo dla modnych produktów spożywczych też da się znaleźć przeróżne alternatywy. Wymienione artykuły są oczywiście zdrowe i wartościowe, ale jeśli kogoś na nie nie stać, nie trzeba ich kupować. Oto kilka fajnych zamienników dla popularnych dietetycznych produktów. To one udowadniają, że prosta tania dieta odchudzająca jest możliwa:

DROGIETANIE
quinoakasza jaglana
nasiona chiasiemię lniane
algi morskie (np. spirulina)zielone warzywa liściaste
masło z nerkowcówmasło z arachidów
jagody gojiżurawina
batatyklasyczne ziemniaki
zielona kawazielona herbata

Dobra dieta odchudzająca to taka dieta, którą łatwo można utrzymać, a o diecie bazującej niemalże na samych superfood nie można tego powiedzieć, bo dla przeciętnego człowieka będzie ona po prostu ZA DROGA, czyli zarazem niemożliwa do utrzymania przez dłuższy czas. Naprawdę warto szukać różnych zamienników dla modnych dietetycznych superfoods. Nasza polska żywność też potrafi być świetna!

Czy dieta musi być droga – podsumowanie

Czy dieta musi być droga? NO NIE! W prostocie tkwi siła. Na jedzeniu nie trzeba przepłacać, aby na nim chudnąć i nie trzeba też przepłacać na karnetach na siłownię, strojach do ćwiczeń, suplementach czy jeszcze innych produktach wspierających odchudzanie. Każdy – niezależnie od sytuacji materialnej – może efektywnie się odchudzać. Jako że jednak ten wpis brzmi trochę jak taki wstęp do bardziej szczegółowego omówienia tematu, na nim nie poprzestaniemy. W drugiej jego części pokażemy, jak powinna wyglądać tania dieta jadłospis, obalając jednocześnie kolejne mity dietetyczne.

Similar Posts