Nasiona chia na drewnianej łyżce.
|

Nasiona chia na odchudzanie TO ŚCIEMA?

Nasiona chia (inaczej – szałwia hiszpańska) są super zdrowe – to fakt. Ale czy zadziałają na odchudzanie? Nasiona chia a odchudzanie – jak to ze sobą koreluje? Czy naprawdę warto po nie sięgać z myślą o sylwetce, a nie o zdrowiu? W końcu orzechy też są wartościowe, a jednak na diecie niekoniecznie dobrze się sprawdzają, bo mają dużo kalorii, przez co mogą niedostrzegalnie podwyższać wartość energetyczną diety i prowadzić nawet do… tycia!

Wracajmy jednak do tematu. Co takiego czytamy o nasionach chia? Oto kilka pierwszych lepszych znalezionych nagłówków:

Łącząc nasiona chia z tym składnikiem można stracić do 7 kilogramów

Nasiona chia – włącz je do diety i chudnij!

Pij ten koktajl i trać tłuszcz bez wysiłku! (mowa o koktajlu z nasionami chia)

I tak dalej, i tak dalej. Podobnych tekstów jest znacznie więcej, jednakże każdy z nich tak naprawę składa obietnicę bez pokrycia.

Nasiona chia a odchudzanie – TAK czy NIE?

Nie chodzi o to, że nasiona chia są złe. One są świetne, ale tytuły tekstów sugerują, że same w sobie, bez żadnego wysiłku ze strony człowieka i bez żadnej zmiany stylu żywienia, pomogą w utracie zbędnych kilogramów, a tak niestety nigdy się nie stanie.

Często zachęcamy was do stosowania sprawdzonych suplementów diety na odchudzanie. Zawsze podkreślamy jednak, by łączyć je ze zrównoważoną dietą i najlepiej jakimiś ćwiczeniami (choćby i spacerami). Nasiona chia same w sobie nie sprawią cudów. To tylko jedna z cegiełek, która dopiero w połączeniu z innymi cegiełkami (aktywnością, zdrowym niskokalorycznym jadłospisem i suplementami) wywołuje niezwykłe efekty i wtedy rzeczywiście ukazuje całą swoją wartość.

Suche fakty, czyli wartości odżywcze szałwii hiszpańskiej

Nasiona chia szybko zakwalifikowano do grona superfoods, czyli „super żywności” charakteryzującej się wysoką zawartością różnorodnych składników odżywczych, w tym witamin, substancji mineralnych oraz fitozwiązków. Ludzie używali ich już jednak znacznie wcześniej! Robili to już m.in. Aztekowie czy Majowie! Nie bez powodu, bo nasiona chia to:

  1. Świetne źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie kwasu alfa-linolenowego oraz linolowego).
  2. Dobre roślinne źródło białka (ok. 17 g / 100 g nasion).
  3. Wysoka zawartość różnych witamina z grupy B (zwłaszcza B3/PP – niacyny).
  4. Wysoka zawartość substancji mineralnych (m.in. fosfor, potas, wapń).
  5. Doskonałe źródło błonnika pokarmowego (ok. 34 g / 100 g nasion).
  6. Dostawca licznych innych związków bioaktywnych oraz antyoksydantów.

Nuda. Ale jeśli jakimś cudem to jest dla was interesujące, to słuchajcie i uczcie się dalej:

Jeżeli chce się poprawić wartość odżywczą diety, rzeczywiście warto włączyć do tej diety codzienną porcję nasion chia. A jeśli chce się schudnąć?

Nasiona chia a odchudzanie z NAUKOWEGO punktu widzenia

Pewne badanie naukowe miało na celu sprawdzić, czy z uwagi na swój skład nasiona chia mogą sprzyjać utracie wagi. Postawiono hipotezę, że efekt ten będzie wynikiem działania przede wszystkim dwóch substancji – kwasu alfa-linolenowego oraz nasion chia.

Wniosek wysunięto jasny:

„Nasiona chia nie sprzyjają utracie wagi”

W teście grupa badanych przyjmowała porcję szałwii hiszpańskiej zalanej wodą dwa razy dziennie – przed pierwszym i ostatnim posiłkiem. Test trwał całe dwanaście tygodni. W badaniu wzięli udział i mężczyźni, i kobiety. Odchudzające właściwości nasion chia celowo sprawdzano na osobach z nadwagą bądź otyłością. Niestety te właściwości się nie potwierdziły.

W innym badaniu wykazano natomiast, że w pewnych okolicznościach nasiona chia są w stanie doprowadzić do „dyskretnej utraty masy ciała”. Słowo dyskretny jest tu kluczowe. Nie należy więc wierzyć w to, że dzięki nasionom chia schudnie się 5 kilo w ciągu tygodnia.

A może nasiona chia z cytryną na odchudzanie?

Mikstura z cytryną i pomarańczą na odchudzanie.

Nawet niektóre portale medyczne, uznawane powszechnie za wiarygodne źródło informacji, piszą o tym, że ta mikstura działa rewelacyjnie. Mówią, że spala ona tłuszcz, poprawia odporność, podkręca metabolizm i pomaga pozbywać się złogów z układu pokarmowego.

Częściowo może i tak, ale tylko częściowo i raczej w niewielkim stopniu. Nasiona chia z cytryną, podobnie jak i same nasiona chia, nie są żadnym magicznym specyfikiem na natychmiastowe uzyskanie niskiej masy ciała i szczupłej sylwetki.

Napój może być jedynie dobrym DODATKIEM do odchudzającej diety. Równie dobrze można jednak spożywać czyste nasiona chia, a cytrynę dodawać do wody. Efekt będzie ten sam.

Podsumowanie

Producenci żywności lubią przypisywać swoim produktom różne magiczne właściwości, a zwłaszcza właściwości odchudzające, które są sporą zachętą dla konsumentów. Nie zawsze warto jednak stosować to, co akurat jest na topie. Nasiona chia na pewno nie są niczym niezbędnym do efektywnego odchudzania.

No to jak efektywnie chudnąć? Ze swojej strony zawsze polecamy kombinację trzech fundamentalnych cegiełek – niskokalorycznej i zdrowej diety, regularnych ćwiczeń fizycznych oraz naturalnych suplementów diety.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *