Zakaz palenia - tabliczka przed parkiem

Lepszy smak i… seks! 5 nietypowych zalet rzucenia palenia

„Z papierosem ci do twarzy!” – dawniej takie słowa zostałyby odebrane jako komplement, być może nawet próba flirtu, jednakże dziś będą już tylko ironiczną reakcją na widok trwającego w nałogu palacza. Papierosy są passé. Wyszły z mody, gdyż zastąpiła je MODA NA NIEPALENIE, a jest to jeden z najwspanialszych współczesnych trendów, jaki tylko można by sobie wyobrazić. Podstawowe zalety rzucenia palenia są znane każdemu. Dziś przedstawimy ci jednak te mniej oczywiste powody, dla których warto pożegnać się z nałogiem.

RZUĆ PALENIE

Zamów i zacznij nowe życie.

Wolne od nałogów.

Też możesz rzucić. Jeżeli wciąż tego nie zrobiłeś, sprawdź sobie tabletki wspomagające rzucanie i trochę o nich poczytaj, przewertuj opinie i zobacz, że tobie też mogą one pomóc. Jeżeli jednak tak ma się stać, najpierw musisz je kupić. A to, co może powstrzymać się od zakupu produktu, to głęboka wiara w to, że palenie wciąż ci coś daje i wciąż pomaga ci radzić sobie ze stresem i innymi trudnościami życia. Pozbądź się tych złudzeń. Jedyną ich rolą jest utrzymanie cię w nałogu.

Nietypowe zalety rzucenia palenia

Nie będziemy tu mówić o prawdziwych, aczkolwiek dość nudnych korzyściach zdrowotnych. Nie będziemy przekonywać cię do tego, że gdy już rzucisz, twoje płuca w końcu się oczyszczą, pozbędziesz się charakterystycznego kaszlu palacza i zaczniesz chwalić się dużo lepszą wydolnością. To wszystko już wiesz. Możesz jednak nie wiedzieć, że rzucając, zyskujesz znacznie więcej korzyści. Pięć z nich poniżej.

1. Pozbywasz się trądziku

Czysta skóra bez trądziku.

Może nie każdej jego odmiany, ale potencjał w antynikotynowym życiu na pewno jest. Badania zaprezentowane w czasopiśmie akademickim „Journal of the American Academy of Deermatology” wykazały silną korelację między trądzikiem zaskórnikowym a paleniem papierosów. Grupę ponad dwustu kobiet, z których najmłodsza miała 25 lat, a najstarsza 50, poddano testom mającym sprawdzić, jak ilość wypalanych papierosów będzie wpływać na ich cerę. Wyniki mówią same za siebie. Te kobiety, które przyznawały się do opróżniania przynajmniej jednej paczki papierosów na dzień, miały wyraźnie najbardziej nasilone objawy trądziku zaskórnikowego. Warto tu podkreśli, że w badaniu nie wykazano natomiast, by rzucenie miało realny wpływ na stan trądziku grudkowego.

Jedno jest pewne -> gdy rzucisz, stan twojej cery na pewno się poprawi. Ale nie od razu. Nie dziw się, jeżeli przez pierwsze tygodnie po rzuceniu będzie gorzej, bo w tym czasie twoja skóra będzie próbowała dojść ze sobą do ładu i składu. Może produkować więcej sebum i stać się tłustsza, gdyż wcześniej była wysuszana przez przedostającą się do niej nikotynę. Ten okres warto po prostu cierpliwie przeczekać. W rezultacie cera nareszcie zostanie porządnie dotleniona i odżywiona, dzięki czemu koniec końców stanie się gładsza, lepiej nawilżona i znacznie mniej problematyczna niż wcześniej.

2. Odzyskujesz radość z seksu

Para pocałunek.

Media, a zwłaszcza kino, nauczyły nas łączyć obraz niemogącego opędzić się od pięknych kobiet żigolo z papierosem w ustach. Palenie przez długie lata uchodziło wręcz za czynność sensualną i erotyczną, podczas gdy w rzeczywistości należałoby je wiązać raczej z czymś zupełnie odwrotnym, bo co jak co, ale z całą pewnością nie wpływa ono dobrze na sprawność seksualną. Jest właśnie jednym z tych głównych i poważniejszych czynników, który tę sprawność będzie obniżać. Całe szczęście jest to efekt odwracalny. Jeżeli rzucisz właśnie teraz, istnieje spora szansa, że twoja sprawność seksualna bardzo szybko osiągnie dokładnie ten sam poziom co dawniej – w momencie, gdy jeszcze nie paliłeś.

Jak informuje Fundacja Promocji Zdrowia – organizacja skupiona na działalności pospołecznej – nałóg palenia u mężczyzn w przedziale wiekowym od 30 do 49 lat zwiększa ryzyko impotencji o ponad 50%!

A nawet jeśli powyższa wyróżniona informacja nie robi na tobie większego wrażenia, bo póki co cieszysz się swoim młodym wiekiem i nawet nie myślisz o ewentualnej impotencji, musisz wiedzieć, że nawet teraz twoje życie seksualne mogłoby być znacznie lepsze, gdybyś tylko nie palił (o ile nadal to robisz). Spójrz sobie na Resmoker opinie pisane przez mężczyzn. Zobacz, że ci, którzy już nie palą, powoli odzyskują pełnię radości i satysfakcji ze zbliżeń. Ty też możesz do nich dołączyć. Właśnie teraz.

3. Zapobiegasz depresji

radość, szczęście, uśmiech

Zalety rzucenia palenia nie są związane wyłącznie z twoją fizycznością. Poprzez pokonanie nałogu poprawiasz też swój stan psychiczny, a ten efekt jest nawet bardziej, a na pewno szybciej odczuwalny. Rzucanie palenia nie powoduje depresji. Tę depresję może natomiast powodować samo palenie.

Bardzo ciekawe badanie pod tym kątem zostało opublikowane w internetowym czasopiśmie naukowym „PLOS ONE” – przeprowadził je profesor Hagai Levine specjalizujący się w epidemiologii. Wyniki wskazują na to, że uzależnienie od palenia może być jednym z czynników predysponujących do rozwinięcia się depresji, a także i różnych innych zaburzeń psychicznych. Póki co nie odkryto, dlaczego tak się dzieje, jednak wyniki mówią same za siebie. Niektóre z nich pokazują, że depresja występuje niemalże dwukrotnie częściej u osób palących niżeli u tych, które stronią od nikotyny.

Inne badania naukowe pokazały natomiast, że to właśnie u osób, które kiedykolwiek w swoim życiu były uzależnione od palenia papierosów, znacznie częściej dochodzi do rozwinięcia się depresji i różnego rodzaju lęków, a także do ogólnego obniżenia jakości życia psychicznego.

NIE JESTEŚ W STANIE ZMIENIĆ PRZESZŁOŚCI, ALE PAMIĘTAJ, ŻE TERAZ PRACUJESZ NA SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Profesor Hagai Levine nie chciał wysuwać ze swojego pojedynczego badania jednoznacznego wniosku, iż palenie zawsze będzie zwiększać ryzyko depresji, bo ta teoria wymaga jeszcze szczegółowego sprawdzenia, jednakże stwierdził on wyraźnie, że palenie zawsze będzie się negatywnie odbijać na zdrowiu każdego człowieka. Twoje życie może być o wiele lepsze niż w chwili obecnej. Możesz cieszyć się nim znacznie bardziej. Wystarczy tylko rzucić.

4. Odzyskujesz węch i smak

Zapach róży

Akurat o tej zalecie rzucenia palenia mówi się niemalże na każdym forum o rzucaniu. Niedziwne. Ta korzyść pokonania uzależnienia jest odczuwalna bardzo wyraźnie, bo przecież każdy człowiek regularnie spożywa posiłki, więc jest w stanie zauważyć, czy ich aromat i smak są dla niego bardziej wyczuwalne. A na pewno będą. Efekt ten pojawia się bardzo szybko. Występuje mniej więcej po dwóch dniach od rzucenia palenia, a przynajmniej na to wskazywałyby niektóre Resmoker opinie. Zaburzenia węchu i smaku mogą brać się właśnie z uzależnienia od wypuszczania dymka.

Za upośledzanie zmysłów odpowiedzialność biorą substancje smoliste. To one doprowadzają do tego, że choć zmysły dalej pracują, nie pracują tak efektywnie jak powinny. Są spowalniane i hamowane. Jak gdyby otępiane i przytłumiane. Gdy rzucisz palenie, już po kilku dniach przekonasz się, jak tak naprawdę pachną twoje ulubione perfumy i jak rzeczywiście smakuje zupa pomidorowa przygotowana przez babcię. Niektórzy sugerują nawet, że palenie może pogarszać też inne zmysły. Istnieje więc szansa, że rzucenie przełoży się pozytywnie na funkcjonowanie twojego wzroku.

5. Zaczynasz lepiej spać

Zdrowy głęboki sen

Z uzależnienia od papierosów może wynikać chyba tylko jedna dobra rzecz. Jeżeli od kilkunastu lat męczysz się z uzależnieniem, najprawdopodobniej od kilkunastu lat masz problemy ze snem, więc wciąż jeszcze możesz poczuć, jak to jest naprawdę porządnie się wyspać i odczuć prawdziwe zalety rzucenia palenia. Tego przeżycia nie da się opisać słowami. Możesz je tylko odczuć poprzez zapewnienie sobie o wiele dłuższej fazy głębokiego snu. Niektórzy osiągają ten stan poprzez wieczorną medytację, regularne praktyki technik relaksacyjnych i wietrzenie sypialni, ale jedno jest pewne – efekt tych wszystkich działań zostanie zmaksymalizowany, jeżeli tylko uda ci się raz na zawsze pożegnać z papierosem. Nikotyna jest jednym z silniejszych stymulantów. Nawet jeśli wydaje ci się, że papieros cię relaksuje, w rzeczywistości on zawsze cię pobudza. Zaburza twój układ nerwowy i sprawia, że znacznie gorzej sypiasz. Problemy ze snem mogą zniknąć, gdy tylko papieros zniknie z twoich ust.

A jeśli chcesz, by twój sen był jeszcze lepszy, przeczytaj nasz tekst o 5 zasadach udanego odpoczynku. Chodzi w nich o:

  1. Wyznaczenie szczegółowego rytmu dobowego.
  2. Przygotowanie miejsca do snu.
  3. Zapewnienie sobie spokoju.
  4. Skorzystanie z delikanie usypiających ziół.
  5. Odciągnięcie uwagi od zasypiania.

Zalety rzucenia palenia – podsumowanie

Dobra wiadomość jest taka, że to całe zło, które wyrządziło ci palenie, jest jak najbardziej odwracalne. Możesz zmienić kolej rzeczy właśnie w tym momencie. Teraz jest na to najlepszy moment. Za miesiąc czy rok rzucanie palenia nie będzie wcale łatwiejsze. Jeżeli chcesz naprawić swoje życie, zrób to teraz. Skoro tak wielu osobom udało się wyjść z nałogu, tobie też na pewno się uda. A już z odpowiednim preparatem – na pewno.

Similar Posts