Suplementy diety w tabletkach

Kreatyna – czy pomaga osobom trenującym na siłowni?

Pierwszym suplementem diety dla sportowców, po który sięgają wszyscy początkujący adepci siłowni, jest oczywiście kreatyna – jeden z najbardziej rozpowszechnionych związków w świecie sportów siłowych i sylwetkowych. Ma ona olbrzymi potencjał. Wielokrotnie udowadniano, że suplementy diety dla sportowców zawierające kreatynę rzeczywiście działają i to działają na różnych płaszczyznach. Co takiego można więc zyskać na suplementacji kreatyny? Jak ją przyjmować, by osiągać więcej?

Kreatyna a trening siłowy

Kreatyna jest związkiem niezbędnym do wytwarzania fosfokreatyny. Z kolei fosfokreatyna umożliwia organizmowi produkcję ATP, czyli specjalnej cząsteczki będącej uniwersalnym i zarazem zapasowym źródłem energii. W momencie, gdy osoba ćwicząca ma coraz mniej siły na treningu i czuje, że już nie da rady wyciągnąć z siebie nic więcej, ATP zaczyna uwalniać się do krwioobiegu i ponownie mobilizuje organizm do działania, gwarantując mu dodatkową (wręcz gratisową) porcję energii.

To bardzo sprytny związek. Im więcej się go ma, tym dłużej można ćwiczyć przy zachowaniu optymalnej intensywności treningu. Bardzo trudno jednak dostarczyć sobie kreatynę z pożywienia. Aby wprowadzić do organizmu dawkę wynoszącą ledwie 5 g (a jest to minimalna ilość niezbędna do odczucia jakichkolwiek efektów), należałoby zjeść ponad kilogram wołowiny albo wypić prawie 50 litrów mleka! Z tego względu lepiej sięgać po suplementy diety, które dostarczą ją w optymalnych ilościach.

Odpowiednia dawka kreatyny dla przeciętnej osoby to ok. 0,1 g kreatyny na każdy 1 kg masy ciała.

Ciekawostka - czy ładowanie kreatyną ma sens?

Dawniej powszechnie stosowaną praktyką było tzw. "ładowanie kreatyną". Według podstawowego schematu polegało ono na przyjmowaniu 20 g związku na dobę przez pięć dni, później z kolei przechodzono na dawkę podtrzymującą wynoszącą 5 g na dobę.
Ładowanie kreatyną nie daje jednak wcale lepszych efektów, a wręcz może sprawić, że te efekty będą gorsze!

Początkowo przy zastosowaniu tej metody ćwiczący mogą dostrzec u siebie gwałtowny wzrost siły, jednakże równie szybko zaczyna ona spadać, tak więc zamiast niepotrzebnie kombinować, lepiej trzymać się jednej stałej dawki i przyjmować ją regularnie.

Dodatkowe właściwości kreatyny

Co ciekawe po suplementy diety dla sportowców coraz częściej sięgają nie tylko osoby ćwiczące, ale także i te, którym ogólnie rzecz biorąc zależy na lepszej prezencji, zdrowiu czy samopoczuciu. W pewnym sensie kretyna rzeczywiście pozwala lepiej wyglądać. Jako że wiąże ona wodę w mięśniach, sprawia, że zaczynają one delikatnie puchnąć i zwiększają swój rozmiar. Kreatyna doprowadza do zatrzymania wody w organizmie. Dla wielu osób nie będzie to efekt pożądany, ale jednak tylko z jego pomocą można wizualnie poprawić prezencję mięśni. A każdy, kto ćwiczy czy nawet ten, kto nie trenuje zbyt regularnie, chciałby uzyskać pokaźną muskulaturę albo ją podkreślić. Czasami nawet ukształtowane wskutek treningu mięśnie pozostają niewidoczne, dlatego trzeba jakoś je wspomóc. Oprócz tego kreatyna znalazła dla siebie zastosowanie także w leczeniu rozmaitych chorób i schorzeń. Wykorzystuje się ją m.in. w leczeniu depresji i chorób serca. Jest ona też dobrym stymulantem dla mózgu, ponieważ poprawia koncentrację i pozwala szybciej się skupić.

Suplementy diety dla sportowców działają jednak tylko wtedy, gdy są odpowiednio stosowane. A jak dawkować kreatynę i w jakich ilościach ją przyjmować, by wykorzystać cały jej potencjał? Średnią i dobrą dawką będzie 5 gramów związku na dobę. Nie ma sensu przyjmować kreatyny w większych ilościach.

Similar Posts