Domowe sposoby na nadciśnienie - aktywność fizyczna

6 SKUTECZNYCH domowych sposobów na nadciśnienie

Zdiagnozowane nadciśnienie nie powinno być od razu pretekstem do skorzystania z farmakologii. Istnieją oczywiście przeróżne leki na nadciśnienie skuteczne, ale są to głównie mocne środki przepisywane na receptę, które z jednej strony pomagają, ale z drugiej zmieniają naturalną fizjologię organizmu i z czasem zaczynają siać w nim spustoszenie, zawsze wywołując jakieś skutki uboczne. A przecież można dbać o siebie inaczej! Mocne leki doskonale zastąpią domowe sposoby na nadciśnienie. Jest ich naprawdę sporo.

Poniżej opisujemy tylko SKUTECZNE i SPRAWDZONE sposoby na nadciśnienie, z których zdecydowanie warto skorzystać jeszcze przed zrealizowaniem recepty i wykupieniem kolejnej paczki leków. Oczywiście w farmakologii nie ma niczego złego, ale zawsze powinna być ona ostatnim wyborem i ostatnią deską ratunku. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak dbać o serce na wakacjach, dziś natomiast skoncentrujemy się na poradach bardziej ogólnych, możliwych do wykorzystania na co dzień i to przez każdego sercowca.

1 – Rezygnacja z nikotyny

Rzucanie papierosów - niepalenie

Zacznijmy od czegoś prostego. Niby to rzecz oczywista, a jednak zawsze warto o niej przypomnieć. Palenie NIGDY nie wpłynie dobrze na serce, tak jak i NIGDY nie wpłynie dobrze na zdrowie. Z nałogiem trzeba się pożegnać. Im szybciej, tym lepiej. Nikotyna zawarta w papierosach to trucizna. Szkodzi ona każdemu, ale najbardziej szkodzi tym, którzy mają już jakieś problemy z sercem. Wyraźnie pogarsza stan osób chorujących na nadciśnienie, ponieważ jeszcze bardziej podnosi ciśnienie krwi, a do tego jest bardzo zdradliwa. To nieprawda, że papierosy odprężają i pozwalają rozładować skumulowane napięcie. Jest to efekt złudny, bo w rzeczywistości wprowadzają one ciało i psychikę w stan jeszcze większego podenerwowania. Ten, kto w to nie wierzy, powinien sprawdzić swoje ciśnienie przed wypaleniem papierosa, a następnie zmierzyć je po wyrzuceniu peta. Wnioski będą wtedy jasne. Rzucenie nałogu to jedyny taki skuteczny lek na nadciśnienie bez recepty.

2 – Regularna aktywność fizyczna

Kobieta idzie na spacer po lesie przy wschodzie słońca.

Lista, w której opisujemy domowe sposoby na nadciśnienie powinna rozpocząć się właśnie od tego punktu. Bo zdrowy tryb życia to aktywny tryb życia, a serce także lubi się z wysiłkiem fizycznym, choć niekoniecznie tym bardzo wymagającym i intensywnym. Mocno obciążające treningi siłowe i długie sesje biegowe lepiej więc zamienić na zwykłe spacery, marsze czy delikatne truchtanie. Aktywność powinna być podejmowana codziennie. Warto poświęcać jej przynajmniej czterdzieści pięć minut każdego dnia. Najzdrowsze dla serca będzie przy tym uprawianie sportu na świeżym powietrzu, bo poprzez taki ruch przy okazji dotlenia się organizm, co skutkuje lepszym dotlenieniem komórek i ich wydajniejszą pracą i może przełożyć się na poprawę stanu serca.

3 – Praca z oddechem

Mężczyzna oddycha świeżym powietrzem

Dobry trening dla serca nie musi jednak oznaczać typowej, kojarzonej z tym słowem aktywności fizycznej. Na pracę tego kluczowego dla organizmu narządu świetnie wpłyną też ćwiczenia oddechowe. Kojarzone głównie z jogą i medytacją nie są żadnym „czary-mary”, bo mają udowodnione działanie prozdrowotne, jeżeli tylko wykonuje się je poprawnie i robi się to regularnie, czyli najlepiej codziennie przez określoną ilość czasu (5 minut to absolutne minimum). Warto sobie sprawdzić dokładnie, jak takie ćwiczenia oddechowe na serce wykonywać albo obejrzeć gotowy filmik instruktażowy, który będzie jeszcze lepszym wyborem dla osób początkujących, bo bardzo dokładnie obrazuje on, jak należy pracować z oddechem, aby w końcu zacząć oddychać z przepony. Regularne treningi pomogą odciążyć serce i obniżyć ciśnienie krwi. Nie zajmują dużo czasu, a działają.

4 – Odstawienie (ograniczenie) soli

Sól wysypana z solniczki

Sól czai się wszędzie. Występuje w fast-foodach, przetworzonych wyrobach, gotowych sosach i mieszankach przypraw, ale też i tych produktach, w których nikt się jej specjalnie nie spodziewa – pieczywie i słodyczach! Ponadto Polacy tak bardzo za nią przepadają, że używają jej na potęgę, znacząco przekraczając w ten sposób swoje dzienne zapotrzebowanie na sód (główny składnik soli), wynoszące zaledwie jakieś 1500 mg, czyli tyle, ile mieści się mniej więcej w 5 g soli kuchennej (jedna płaska łyżeczka). A sól to zabójca dla nadciśnieniowców. Niestety oni muszą na nią szczególnie uważać. W przypadku zdiagnozowanego nadciśnienia nawet ta jedna płaska łyżeczka soli na dzień może okazać się przesadą, więc zalecaną dawkę warto zmniejszyć o połowę i pilnować tego, by każdego dnia spożywać max. pół płaskiej łyżeczki białej przyprawy. Najlepszy lek na nadciśnienie to właśnie dieta. Dieta bez soli. Sól śmiało można zastąpić dużo ciekawszymi i zdrowszymi przyprawami oraz świeżymi ziołami.

5 – Unikanie stresu

Kobieta relaksuje się w domu z kubkiem kawy albo herbaty.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, ale niestety te wszystkie ludowe czy domowe sposoby na nadciśnienie na nic się specjalnie nie zdadzą, jeżeli ciśnienie będzie chronicznie podnoszone wskutek życia w ciągłym stresie. Każdy powinien nauczyć się… tak po prostu odpuszczać. Czasem trzeba wrzucić na luz i zrobić sobie przerwę absolutnie od wszystkiego. Należy wyciszyć organizm i w ten sposób przywrócić go do normalnego dla niego stanu. Wykazano nawet, że osoby, które przepracowują w ciągu tygodnia więcej niż 41 godzin są bardziej narażone na zachorowanie na nadciśnienie tętnicze od tych, które pracują mniej. Nie warto się zaharowywać. Człowiek nie jest maszyną, więc musi znaleźć idealną równowagę między pracą a odpoczynkiem. Tego trzeba się nauczyć.

6 – Suplementacja

Suplementy diety, tabletki jako serce

Chyba wszyscy zdołaliśmy już odkryć moc suplementów diety. Pomagają one w zwalczaniu różnych chorób i jednocześnie działają profilaktycznie. Mogą nawet zapobiegać nadciśnieniu, chorobie wieńcowej i innym schorzeniom serca. Naturalne preparaty często bazują na ziołach. Ze swojej strony polecamy te przygotowywane chociażby z głogu, dziurawca, lipy czy hibiskusa, choć równie dobrym pomysłem będzie codzienne picie naparów tworzonych właśnie z jednej z tych czterech roślinek. Osoby szukające natomiast gotowych i nieco łatwiejszych rozwiązań mogą wybrać dla siebie skuteczny lek na nadciśnienie bez recepty. Zawsze warto kupować suplementy sprawdzone i polecane przez innych.

Domowe sposoby na nadciśnienie – podsumowanie

Naprawdę niewiele trzeba do tego, by zadbać o swoje serce i zadbać o swoje zdrowie. Każdy może to zrobić. Ty też! Wystarczy zacząć regularnie się ruszać, ograniczyć ilość soli w diecie, mniej się stresować, unikać nikotyny, pracować ze swoim oddechem i zastosować specjalistyczną suplementację. Te metody są proste, ale naprawdę działają. Wystarczy je wypróbować, by przekonać się o tym na własnej skórze. Wszystkich do tego serdecznie zachęcamy.

Similar Posts