Kawa zmielona i ziarna kawy

5 zaskakujących faktów o kawie. Czy kawa jest zdrowa?

Czy to prawda że kawa odchudza i pomaga spalać tkankę tłuszczową? Czy wszystkie rodzaje kawy działają tak samo czy może jednak ta rozpuszczalna, jak wiele osób sądzi, jest szkodliwa i z prawdziwą kawą niewiele ma wspólnego? O tym i jeszcze o paru innych kwestiach będziemy mówić w tym tekście. Powiemy sobie czarno na białym – czy kawa jest zdrowa.

No bo nie da się ukryć, że wszyscy ją kochamy i to głównie za to, że stawia nas na nogi wtedy, gdy myślimy, że już nie damy rady, a musimy jakoś pracować i funkcjonować. Z tyłu głowy mamy jednak jej potencjalną szkodliwość. Boimy się, że doprowadzi nas do nadciśnienia, utrudni zasypianie, a na dłuższą metę pogorszy koncentrację. Jak to więc jest naprawdę? Zaraz to sprawdzimy, omawiając najciekawsze i najbardziej zaskakujące fakty na temat kawy i jej wpływu na zdrowie.

1. Kawa nawadnia organizm

Podstawowym pytaniem zadawanym przez większość kawoszy jest to, czy kawa odwadnia. A zwykle jest to mit, choć to też zależy. Kawa będzie działać odwadniająco i delikatnie wysuszająco, ale tylko u tych osób, które na co dzień w ogóle jej nie piją i którym nagle z jakiegoś powodu zdarzy się sięgnąć np. po duże espresso. Ten, kto jest przyzwyczajony do kofeiny i korzysta z niej regularnie, takim działaniem w ogóle nie musi się przejmować. Dla osób regularnie spożywających czarny lub zabielany napar kawa staje się napojem nawadniającym. Pod tym względem działa więc tak samo jak woda, bo i z tej wody przede wszystkim się składa.

2. Kawa jest źródłem magnezu

Kolejna szokująca informacja. Czy kawa wypłukuje magnez? Ano wcale że nie! Jest wręcz przeciwnie. Kawa w rzeczywistości jest akurat jednym ze źródeł magnezu. Co prawda podczas jej picia dochodzi do łagodnego naturalnego wypłukiwania się tego pierwiastka z organizmu, ale straty są na tyle niewielkie, że nie mogą być odczuwalne. Nie ma takiej opcji, aby to nadmierne zamiłowanie do kawy miało powodować częste bóle głowy czy migreny albo drgania mięśni i ogólne zmęczenie ciała. Kawa więcej tego magnezu zawiera niż go wypłukuje. Dla wielu osób staje się więc jednym z podstawowych źródeł tego pierwiastka w diecie.

3. Kawa chroni przed chorobami serca

Akurat ta ciekawostka o kawie dla większości osób będzie najbardziej zaskakująca, choć dowodzi ona tego, że odpowiedź na pytanie „czy kawa jest zdrowa” może być wyłącznie twierdząca. Ten ulubiony napój studentów i pracowników korporacji wcale nie zwiększa ryzyka zachorowania na choroby serca, a wręcz je obniża i w ten sposób działa profilaktycznie. Kawa jest w stanie zapobiegać chorobie wieńcowej, zawałom, udarom, a nawet i nadciśnieniu. Ten, kto w to nie wierzy, powinien zajrzeć do badań naukowych na ten temat. Akurat one nigdy nie kłamią. Wszystko o kawie i jej wpływie na zdrowie widnieje w artykułach naukowych, które można znaleźć chociażby na poniższych stronach:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28826374/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28675917/

Co prawda obie strony są w języku angielskim, ale śmiało można je sobie przetłumaczyć (nawet zwykłym google translatorem), aby załapać ogólny sens i wyciągnąć z tych informacji własne wnioski.

4. Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II

Kolejny dowód na to, czy kawa jest zdrowa. Ano jest, bo działa profilaktycznie nie tylko w odniesieniu do chorób układu sercowo-naczyniowego, ale również i w kontekście cukrzycy typu II, bo i jej potrafi zapobiegać. Co prawda na ten moment wykazano, że picie kawy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II o 6%, jednakże… Lepszy rydz niż nic. Nawet te 6% robi sporą różnicę. Zwłaszcza jeśli człowiek oprócz regularnego picia kawy spróbuje jeszcze do tego zdrowiej się odżywiać, zadba o prawidłową masę swojego ciała i będzie mniej się stresować. Wszystkie te drobne cegiełki mogą doprowadzić ostatecznie do tego, że ryzyko nabawienia się cukrzycy spadnie niemalże do zera. A to ważne, by tej cukrzycy się nie nabawić. Niestety ma ona druzgocący wpływ na zdrowie.

5. Kawa chroni przed nowotworami

A to działanie zawdzięcza z kolei wysokiej zawartości drogocennych substancji. Występują w niej liczne antyoksydanty (substancje zwalczające wolne rodniki), fitoestrogeny (roślinne związki działające niczym hormony) oraz polifenole (najważniejszy z nich to kwas chlorogenowy). Jest to mieszanka wprost wybuchowa. Wszystkie te związki, a już zwłaszcza polifenole, a już przede wszystkim kwas chlorogenowy mają właśnie działanie przeciwnowotworowe. To chyba wystarczający powód do tego, by bez żadnych wyrzutów sumienia sięgać po małą czarną i robić to nawet codziennie.

Czy kawa jest zdrowa – podsumowanie

Odpowiedź na to pytanie nie mogłaby być inna. Kawa jest zdrowa i pięć powyższych argumentów wyraźnie to potwierdza. A czy kawa odchudza? Ano pod tym względem kofeinowy napój też radzi sobie naprawdę nieźle, więc powinny się do niego przekonać również te osoby, którym zależy na zbiciu wagi. Zwykłą gorzką kawę świetnie zastąpią wygodniejsze w użyciu kawowe suplementy diety na odchudzanie. Na naszej stronie opublikowaliśmy recenzje dwóch takich preparatów:

  1. Kawa na odchudzanie BLACK LATTE – recenzja produktu
  2. Green Coffee Plus – recenzja produktu

Similar Posts